Przejdź do treści Przejdź do menu

Monografia

Z okazji jubileuszu 100-lecia I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół tej zasłużonej dla miasta, regionu i kraju szkoły, postanowiło wydać jej Monografię.

Pracę nad nią powierzono Sławomirowi Horowskiemu, bielskiemu historykowi i absolwentowi „Kopernika”. Monografia nie tylko przedstawia dzieje gimnazjum, a potem liceum od jego założenia w 1919 roku po rok jubileuszowy ale także zawiera informacje o profesorach i wychowankach poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej, biogramy i charakterystyki wielu nauczycieli, wspomnienia absolwentów z różnych okresów istnienia szkoły oraz wiele interesujących zdjęć ilustrujących jej dzieje.

Integralną częścią Monografii jest spis absolwentów „Kopernika” autorstwa Bogusława Głąbka, dyrektora tej szkoły od 2001 roku, a w przeszłości jej ucznia. Niniejszy zarys historii I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej oparty został na tej Monografii i zawiera jej fragmenty.

Wszystkich, których interesują dzieje tej wyjątkowej bielskiej szkoły zachęcamy do sięgnięcia po Monografię „Kopernika”.