Przejdź do treści Przejdź do menu

Wydarzenia

Pani Bovary to ja - lekcja otwarta

Zapraszamy na krótką relację z lekcji otwartej języka polskiego Pani Bovary to ja, która odbyła się w naszej bibliotece 11 czerwca 2021 r. Gościliśmy Szanowną Dyrekcję: Panią Barbarę Seweryn i Panią Barbarę Badurę oraz Panie Profesor: Joannę Niewdaną-Głąbek i Aleksandrę Kurpińską-Butkiewicz, a także niezrównaną klasę 2Eg.

Zapraszamy!

TEATR – MIEJSCE MAGICZNE 

Serdecznie gratulujemy Mirze Majewskiej, uczennicy kl 2E zwycięstwa w konkursie w kategorii szkół średnich, nagrodzonej za pracę w formie infografiki na temat:

Teatr jako jedyny jest syntezą wszystkich sztuk tworzących kulturę. /Temida Stankiewicz-Podhorecka, wykład „O kondycji współczesnego teatru”, WSKSiM, Toruń 30 marca 2011

Oddział TNBSP w Bielsku-Białej ogłasza konkurs plastyczny 

pod patronatem Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana 

w Bielsku-Białej

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych 

oraz integracyjnych i specjalnych z terenu Bielska-Białej i regionu.

Cele konkursu: 

- podkreślenie roli i wagi teatru w edukacji kulturalnej,

- popularyzowanie historii teatru,

- ćwiczenie umiejętności poszukiwania informacji i dokumentowania źródeł

- rozwijanie kreatywności i plastycznych umiejętności uczniów 

- uświetnienie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru

Szkoła może zgłosić dowolną liczbę prac w każdej kategorii wiekowej. 

Prace należy dostarczyć lub przesłać do siedziby TNBSP O/Bielsko-Biała ul. Komorowickiej 27, w terminie do 15 marca 2021 r. Prace przyjmowane są w godzinach pracy  Biblioteki szkolnej ZSE, w godz. 7.30-15.00. W przypadku przesyłki obowiązuje data stempla pocztowego.

W związku ze zmieniającą się sytuacją pandemiczną Organizator zastrzega sobie prawo poinformowania o warunkach i terminie wręczenia nagród podczas ogłoszenia wyników 27 marca 2021 r.

TEMATY KONKURSOWE:

Kategoria III: Temat dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Teatr jako jedyny jest syntezą wszystkich sztuk tworzących kulturę. /Temida Stankiewicz-Podhorecka, wykład „O kondycji współczesnego teatru”, WSKSiM, Toruń 30 marca 2011/

Zadanie

Przygotuj infografikę ilustrującą temat /w formacie plakatowym/

Do pracy dołącz:

- metryczkę według zamieszczonego wzoru

- bibliografię obejmującą wykorzystane materiały źródłowe

BACZYŃSKI PROJEKT

 

Serdecznie dziękujemy dziewczynom za oryginalne i poruszające teksty!

Rozdanie nagród nastąpi w najbliższym możliwym terminie po powrocie do nauki stacjonarnej!

Gratulujemy talentu i odwagi dzielenia się jego owocami!!!


Mam na imię Krzysztof, dziś są moje urodziny.

Kończę sto lat, chociaż bez fałszywej skromności mogę powiedzieć, że na tyle nie wyglądam.

Widzę, że żyjesz w „ciekawych czasach”. Chyba mógłbym to samo powiedzieć o sobie.

Zapraszam Cię do mojej historii. Może jak ją poznasz, będziesz mieć ochotę opowiedzieć o mnie swoimi słowami? Albo opowiedzieć o sobie moimi słowami?

Tak czy inaczej jest piątek, weekendu początek, więc może nie przesadzaj z tym zdalnym i poświęć mi godzinkę? Albo dwie. Sorki, że nie gwarantuję relaksu, moja historia nie jest łatwa, a miejsce, w którym się zatrzymała, mógłbym nazwać swoistym pandemonium, ale czy Ci to czegoś nie przypomina? 

Jak coś rozkminisz w temacie, uczyń jakiś tekst poezją czy prozą, narysuj coś, nagraj nutę albo ukręć coś komórką. Freestyle. Na Twoje pomysły czekają w bibliotece. Nagrody, zaszczyty i w ogóle satysfakcja gwarantowana. Tylko wyrzuć to z siebie. Mnie pomagało.

Wchodzisz?

Konkurs plastyczny

Prezentujemy dwie prace konkursowe, nadesłane pomimo nie sprzyjających warunków pandemicznych. Bardzo dziękujemy ich autorkom za kreatywne przedstawienie własnych interpretacji ponadczasowych utworów z Księgi Psalmów Starego Testamentu.

KAROLINA BOGACZ 1 B, psalm 30                                                               ZOFIA ORSZUŁ 1 B, psalm 31

 

Biblioteka szkolna wraz z katechetami, zapraszają do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na pracę plastyczną wykonaną w dowolnej technice (rysunek, plakat, komiks jednostronicowy, kolaż itp.) na podstawie własnej interpretacji Psalmu Dziękczynnego z Księgi Starego Testamentu Pisma Świętego.

Zgłoszenia udziału w konkursie należy złożyć osobiście w bibliotece szkolnej I LO im. M. Kopernika w Bielsku-Białej lub przesłać poprzez Mobidziennik do końca października 2020 roku.

Szczegóły konkursu i regulamin

CO MIESIĄC NOWY MURAL KREDOWY 

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, jakim jest październik, biblioteka Kopernika serdecznie zaprasza do udziału w konkursie na projekt pt: CO MIESIĄC NOWY MURAL KREDOWY. Do 25go października czekamy na Wasze pierwsze projekty murali kredowych, które będą ozdabiać ścianę w Kawiarence Literackiej przed biblioteką. I tak co 30 dni, aż do wiosny. W maju nastąpi kulminacja naszego konkursu, kiedy to spośród Waszych prac wyłonimy te najlepsze, a ich autorzy otrzymają specjalne wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe. Na każdego uczestnika tego przedsięwzięcia oprócz szansy na główną wygraną, czekają dodatnie punkty i pozytywne uwagi z zachowania.

Szczegóły i regulamin konkursu

Sprawdź, jak to robią najlepsi :)

Zostań Bajarzem!

Pójdź śladem Twoich świetnych poprzedników, reprezentuj godnie szkołę, bądź poza konkurencją i zgarnij nagrodę. W końcu jak nie Ty, to kto?!?

Zapraszamy do udziału w XV Miejskim Konkursie "Bajarz Roku".

Sprawdź szczegóły

Poczytajka kopernikańska 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną prezentacją na temat możliwości zwiększania swego potencjału intelektualnego i rozwoju indywidualnego dzięki czytelnictwu oraz sprawdzeniu, czym inni już się z nami podzielili,

a po zapoznaniu się, do wzięcia udziału w tworzeniu jedynego w swoim rodzaju

kopernikańskiego vloga czytelniczego.

Każdy uczeń, który weźmie udział w projekcie, zostanie odpowiednio premiowany w szkolnym systemie oceniania (gratyfikacja proporcjonalna do włożonego wysiłku ;) w ramach oceny z j. polskiego oraz punktów z zachowania), a pierwszy dzielny śmiałek otrzyma nagrodę specjalną.

Osoby zainteresowane udziałem, są proszone o przygotowanie w formie pisemnej, nagrania mp3 lub mp4, krótkiego ok. 3 minutowego materiału na temat ulubionych tytułów, autorów, gatunków literackich, serii wydawniczych czy bohaterów książkowych lub samej pasji czytania. Materiał przesyłamy na bibliotekakopernika@gmail.com lub poprzez MobiDziennik. Tą samą drogą kontaktujemy się w razie wszelkich pytań oraz wątpliwości. 

Opracowane wystąpienie musi pozostawać w zgodzie z poszanowaniem praw autorskich, ustawą o języku polskim oraz ogólnie przyjętymi normami kulturalnymi i obyczajowymi.

DZIEŃ PISMA ŚWIĘTEGO  20 III 2020 r. 

"On mnie wysłuchał i wywiódł na wolność”

Ps 118,5

11 marca 2020 r. w I LO w ramach

przygotowań

do DNIA PISMA ŚWIĘTEGO

odbył się konkurs artystyczny.

Nasi uczniowie ekspresyjnie

i kreatywnie prezentowali własną interpretację tekstów literackich z Księgi Psalmów. Paulina swoim anielskim głosem śpiewała z wiarą: „Ty jesteś wspomożycielem moim i wybawcą; Boże mój, nie zwlekaj! (Ps 40,18), a Adrianna z Patrykiem w dwugłosie napełniali nasze serca nadzieją, że „…którzy we łzach sieją, żąć będą w radości (Ps 126, 5). Natomiast Mira poprzez Hymn ocalonego ludu przekazała nam zapewnienie, że „BÓG leczy złamanych na duchu i przewiązuje ich rany” (Ps 147, 3). Z pewnością nie przypadkiem treści i forma wybranych utworów przygotowały nas na nadchodzące wydarzenia i mamy nadzieję, że wkrótce razem zaintonujemy Alleluja! (Ps 147,20). W związku z zaistniałą sytuacją oczekujemy na werdykt jury do czasu powrotu do normalnych zajęć w szkole. Życzymy zdrowia i wytrwałości!

W środę 11 marca 2020 roku odbyła się kolejna już edycja Szkolnego Konkursu Historycznego „Kto, gdzie, kiedy..., czyli historia bez tajemnic”. W tym roku Konkurs został zorganizowany jako wydarzenie poprzedzające obchody Dnia Pisma Świętego. W ciągu 45 minut 20 uczniów naszego liceum pod czujnym okiem Pani mgr Anny Bączek rozwiązywało skomplikowane zadania konkursowe. Zakres tematyczny historycznych zmagań obejmował zagadnienia z dziejów walk Polaków o wolność i niepodległość w XIX i na początku XX wieku. Zadania konkursowe przygotowane przez Panią mgr Agnieszkę Ostafin sprawdzały nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także wymagały od uczestników sprytu i kreatywności. Wyniki Konkursu zostaną podane niebawem...


Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału

w wydarzeniu promującym indywidualną interpretację tekstu literackiego, które będzie poprzedzony konkursami: artystycznym, historycznym i plastycznym

Konkurs historyczny: pisemny test (z pytaniami zamkniętymi) i dotyczyć będzie dziejów walk

Polaków o wolność i niepodległość w XIX w.

Zgłoszenia udziału w konkursie należy przesłać

poprzez Mobidziennik do nauczycieli historii

(A. Bączek, A.Ostafin), najpóźniej do 6 marca 2020 roku.

Konkurs artystyczny: prezentacja artystyczna Psalmu Dziękczynnego z Księgi Starego Testamentu

Pisma Świętego wykonana na podstawie własnej, oryginalnej interpretacji tekstu w formie do wyboru:

recytacja, i/lub śpiew, i/lub taniec z możliwością zastosowania akompaniamentu muzycznego.

Zgłoszenia udziału w konkursie należy złożyć osobiście w bibliotece szkolnej I LO im. M. Kopernika w Bielsku-Białej

lub przesłać poprzez Mobidziennik, najpóźniej do 6 marca 2020 roku.

Konkurs historyczny i artystyczny odbędą się w środę 11 marca 2020 r.

Konkurs plastyczny: praca plastyczna wykonana w dowolnej technice (rysunek, plakat, komiks jednostronicowy,

kolaż itp.) na podstawie własnej interpretacji Psalmu Dziękczynnego z Księgi Starego Testamentu Pisma Świętego.

Zgłoszenia udziału w konkursie należy złożyć osobiście w bibliotece szkolnej I LO im. M. Kopernika w Bielsku-Białej

lub przesłać poprzez Mobidziennik, także do 6 marca 2020 roku.

ROZDANIE NAGRÓD ORAZ WIELKI FINAŁ - aula szkolna 20.03.2020 r.

Do udziału zapraszają kapłani, historycy, bibliotekarze, Koło Biblioteczne i przyjaciele :)

Szczegóły i regulaminy


KONKURS FILMOWY

Biblioteka I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej

oraz Kino Helios w Bielsku-Białej

ogłaszają

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FILMOWY

CZY CZYTAĆ?

na film/spot reklamowy promujący

korzyści płynące z czytania.

Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do zgłaszania swego udziału w konkursie do 8 marca 2020 r.,

nakręcenia maksymalnie 2 minutowej reklamy filmowej

i przesłanie linka do niej do 23 marca 2020 r.

oraz udziału w gali filmowej w Kinie Helios w Bielsku-Białej i zgarnięcia atrakcyjnych nagród rzeczowych związanych z tematyką konkursu.

Formularz zgłoszenia i regulamin konkursu

TUTAJ możesz obejrzeć filmy wyróżnione i nagrodzone w zeszłorocznej edycji konkursu


MALOWNICZY CYTAT konkurs literacko-plastyczny

NAGRODA GŁÓWNA:

Julia Bryndza 1C  Julia Kalita 3D

WYRÓŻNIENIA:

Aleksandra Dymek 1Fg 

Lilla Kluczny 1Eg 

Natalia Przybyła 1A

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:

Anna Górniak 2B

Relacja z rozdania nagród

Serdecznie zapraszamy

na WYSTAWĘ

prac konkursowych w kawiarence przed biblioteką 

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na oryginalną pracę plastyczną wykonaną w dowolnej technice na podstawie interpretacji wylosowanego cytatu z książki.

 

Szczegóły i regulamin konkursu


Bajarz Roku 

22 października 2019 roku w ZSO im. Armii Krajowej odbył się XIV Miejski Ogólnoszkolny Konkurs „Bajarz Roku”. 

Organizatorami konkursu są: ZSO im. AK w Bielsku-Białej oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Bielsku-Białej.

Do konkursu zgłosiły się 23 osoby z różnych typów szkół. Jury przyznało dla zwycięzców nagrody książkowe, natomiast zdobywca pierwszego miejsca w poszczególnych kategoriach szkół otrzymał  wieczne pióro i gry planszowe. Publiczność w poszczególnych kategoriach wiekowych tradycyjnie przyznała też swoją nagrodę.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, którzy znaleźli się w czołówce konkursu:

miejsce II Amelia Ciurla kl. 1EG,  miejsce III Klaudia Kidoń kl.1 EG, nauczyciel prowadzący pan Arkadiusz Suda oraz wyróżnienie Michał Englert kl. 1E, nauczyciel prowadzący pani Marzena Siuda.

Bardzo dziękujemy wszystkim mówcom, gratulujemy wygranym i życzymy szczęścia w kolejnych edycjach konkursu!

Zobacz relację :)


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2019

W ubiegły piątek tj. 27 września 2019 roku „szczęśliwa 13”- uczniów z naszego Liceum wzięła udział

w Ogólnopolskiej Akcji Głośnego Czytania dzieciom.

Lektorzy wraz z panią Marzeną Siudą odwiedzili SP nr 3

i zapoznali najmłodszych z fragmentami

książki Dziadek i niedźwiadek

Łukasza Wierzbickiego, wcielając się kreatywnie

w wybrane postacie z pełną entuzjazmu ekspresją.

Nie zabrakło również dobrej zabawy i tańców,

a całości towarzyszyła fantastyczna atmosfera, dzięki której dzieci mogły zapragnąć poznania całego tekstu nowej lektury.


Konkurs graficzny rozwiązany!!!

Biblioteka szkolna ogłasza wynik konkursu na projekt graficzny karty bibliotecznej

Autorką projektu jedynej w swoim rodzaju spersonalizowanej karty bibliotecznej kopera jest

ANIA GÓRNIAK z klasy 1B

Oto pozostałe dwa projekty, które wzięły udział w rywalizacji:

              projekt Basi Folek z klasy 1A          

 

projekt Emilki Łaciak z klasy 2E oraz Kasi Wilk z klasy 2AGra terenowa ZAGADKOWY KOPERNIK 

 Bez Was by się nie udało ;)

Gra nie powstałaby gdyby nie:

Zosia Gruszka, Ania Jarczok, Julka Kalita, Wiktoria Koczur, Wiktoria Lada, Magda Markiel, Agnieszka Porębska, Małgosia Szczepańczyk i Maja Wanat.

Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia


Konkurs filmowy "CZY CZYTAĆ?"

Wyniki konkursu:

nagroda publiczności dla Dominika Nikla i Kuby Michalaka z kl. 1C oraz Ewy Wojtyczki z kl. 1 E

Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na film (spot) reklamowy CZY CZYTAĆ?, promujący:
- korzyści płynące z czytelnictwa,
- posługiwanie się nowoczesnymi instrumentami promocji i marketingu,
- wykorzystanie narzędzi multimedialnych,
- kreatywną aktywność artystyczną.

REGULAMIN KONKURSU


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa  

W 2018 nasza biblioteka otrzymała dotację Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości książkowych w wysokości 12.000 zł, przy wkładzie własnym 3.000 zł. Na półki trafiło 589 egzemplarzy książek. Literatura piękna, popularnonaukowa, powieści, lektury i audiobooki. Szkoła własnym sumptem zorganizowała kilka projektów edukacyjnych promujących czytelnictwo i wydawnictwa, które trafiły do nas w ramach NPRCz:


W czwartek 27 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, nasi kopernikańscy wolontariusze czytali dzieciakom z klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 33 na Złotych Łanach, fragmenty Pamiętnika Czarnego Noska Janiny Porazińskiej. Dziękujemy za wielkie serce, poświęcony czas, staranne przygotowania, profesjonalne podejście i artystyczne zacięcie czytających w promowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych.


Spotkania autorskie z artystą plastykiem, grafikiem i autorem kryminałów, Panem Krzysztofem Markiem Bąkiem
oraz Panem Markiem Tomalikiem podróżnikiem, dziennikarzem i pisarzem, absolwentem naszego liceum.
Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za poświęcony nam czas i ciekawe opowieści, którymi się bezinteresownie podzielili. Wielkie dzięki dla uczennic kl. 2C Oliwii Paciorek i Magdaleny Szymanek za profesjonalne moderowanie spotkania z Panem K.M.Bąkiem i pozostałym uczniom z klas 3C i 2B, którzy przyczynili się do organizacji obu  przedsięwzięć pod okiem Pani prof. Magdaleny Tyniów i Pana prof. Mirosława Czachora.


We środę 24.10.2018 r. odbył się finał XIII-go międzyszkolnego konkursu Bajarz Roku, przedsięwzięcia organizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej oraz Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Bielsku-Białej, którego celem jest kształtowanie wśród młodzieży
świadomego i wartościowego sposobu posługiwania się językiem. Gratulujemy naszym uczennicom, które wzięły w nim udział: wyróżniona - Barbara Folek z kl. 1A oraz Wiktoria Koza z kl. 1C.


Czytaj PL- współudział w jednej z największych na świecie akcji mających na celu promocję czytelnictwa. Przez miesiąc na terenie przeszło 500 miast i mniejszych miejscowości, zarówno w Polsce, jak i za granicą, wisi kilka tysięcy plakatów, darmowych wypożyczalni książek elektronicznych. Także w naszej szkole.
W tym roku w akcji znalazło się 12 bestsellerowych książek – sześć polskich i sześć zagranicznych. Do wyboru: sześć powieści, cztery książki non-fiction, zbiór opowiadań oraz biografia. Dziesięć z nich zarówno w formie e–booka, jak i audiobooka.


W piątek 16.11.2018r. odbyły się warsztaty czytelnicze na temat: Budowanie kompetencji przyszłości: trening kompetencji miękkich i dieta dla mózgu, które przeprowadziła Pani Katarzyna Skolimowska, nauczycielka, instruktorka zajęć teatralnych, blogerka, autorka książek, właścicielka marki Fitedukacja.


Udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej z okazji 100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych. Nasza uczennica Julia GRYGIERZEC klasa 2C zajęła III miejsce oraz Karolina SEPOT klasa 1D otrzymała wyróżnienie.


Szkolna Izba Tradycji

Młodzież naszej szkoły bierze udział w projekcie zorganizowanym z okazji 90 urodzin Muzeum Śląskiego - „Muzeum Młodych”. Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów lokalną historią lub bohaterami oraz uwrażliwienie szkolnej społeczności na historię „małych ojczyzn”. Konkurs polega na zaprojektowaniu i realizacji wystawy odnoszącej się do lokalnego dziedzictwa.
W poniedziałek 25. lutego uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach muzealnych zorganizowanych i przeprowadzonych w Muzeum Śląskim w Katowicach.


Aktualności według kategorii