Przejdź do treści Przejdź do menu

Koło biblioteczne

SŁOWA OBRAZY DŹWIĘKI

- spotkanie z poezją ks. dr Bartłomieja Kuźnika "Więzi krwiste" 25.05.2022 r.

25 maja 2022 r. odbył się spektakl połączony ze spotkaniem autorskim z ks. dr Bartłomiejem Kuźnikiem. Został przygotowany przez młodzież z Koła Bibliotecznego pod kierunkiem pani Marzeny Siudy. Naszym gościem był kapłan, poeta, teolog, wykładowca Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach, felietonista i dziennikarz.

W 2019 roku ksiądz Bartłomiej wydał tomik poezji „Więzi krwiste”, który rozpoczyna się słowami zaczerpniętymi z filmu „The Human Experience”: Jeśli na każdą osobę będziesz patrzył jak na część siebie… będziesz szczęśliwy. Teksty z tomiku młodzież wybrała sama, opracowała oraz przygotowała oprawę muzyczną i wizualną. W spotkaniu wzięło udział około 250 osób, dyrekcja, nauczyciele i młodzież oraz pani dr Magdalena Stach-Hejosz, wizytator z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Wzruszenie, skupienie i zamyślenie nad kruchą codziennością ulotnych chwil ludzkiego życia, to charakterystyka wyjątkowej atmosfery stworzonej na scenie naszej szkoły przez uczniów. Serdeczne podziękowania i gratulacje za ogrom poświęconej pracy, czasu i serca. Jesteście wyjątkowi!!!

FOTORELACJA

FILM

 

KIERMASZ WSPARCIA DLA UKRAINY
W dniach 21-24.03.22 członkowie Koła Bibliotecznego w kawiarence przy bibliotece przyjmowali dary na kiermasz w postaci książek, maskotek, drobnych zabawek i rękodzieła. W akcji brali udział uczniowie i nauczyciele I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej.
W piątek 25.03.22 odbył się kiermasz zgromadzonych darów. Pozyskane dzięki niemu fundusze zostały przekazane na potrzeby Domu Pomocy Caritas „Słoneczniki św. Ojca Pio” w Istebnej, gdzie przybywają mamy z dziećmi – uchodźcy wojenni z Ukrainy. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim za hojność, owocną współpracę i zapraszamy do następnych akcji. Wszakże „dając otrzymujemy zawsze po stokroć więcej”

 

W dniu 18 marca 2022 r. członkowie Koła Bibliotecznego pod opieką Pani Profesor Marzeny Siudy mieli zaszczyt przeżyć wieczór na Spotkaniu autorskim z poezją ks. dra Bartłomieja Kuźnika - „Wiklina” w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Czas spotkania z inspirującym słowem przepełnionym nadzieją, prowadzony przez ks. prof. Jerzego Szymika, pokazał nam bogactwo głębi i twórczości ks. Kuźnika. Świeżość w poszukiwaniu i odkrywaniu smakowania języka w szczęściu codziennych wyborów, dodaje nam skrzydeł do zmian na lepsze, piękniejsze, jaśniejsze!

Dziękujemy za piękny czas utwierdzający nas w wierze, że warto rozwijać swoje talenty, by móc dzielić się nimi z innymi.

„Spotkanie było bardzo ciekawe. Czym innym jest czytanie o inspiracjach, genezie danego utworu, a czym innym usłyszenie tego na żywo wprost z ust autora. To dało nam nowe spojrzenie na niektóre wiersze. Mogliśmy bardziej wczuć się w ich klimat i historię. Zobaczyliśmy, jakim człowiekiem jest ks. Kuźnik i to doświadczenie pomoże nam lepiej przygotować się do planowanego spotkania z nim w naszej szkole.” (słowa Alicji Mamicy)

„Wyjazd był niezwykle udany, spotkanie poprowadzone bardzo ciekawie. Mogliśmy zapoznać się z pozostałą twórczością i zapleczem artystycznym ks. Bartłomieja Kuźnika, na czym zdecydowanie skorzystamy w przygotowaniu dnia poświęconego jego twórczości. Dodatkowo spotkanie wzbogacone było o piękną, zmysłową muzykę, która wspaniale wkomponowała się w klimat spotkania” (słowa Zuzanny Waligóry).

ZOBACZ CAŁĄ RELACJĘ

SŁODKIE DARY - wolontariat w bibliotece

Wielkie Serca Kopernika !

Relacja z akcji Koła Bibliotecznego I LO im. Mikołaja Kopernika: „Słodkie dary” dla dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bielsku-Białej.

 

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, uczniom naszego liceum, za podzielenie się butelkami z wodą, słodyczami oraz artykułami papierniczymi.

 

 

Studnia Bez Dna, albo Wypłyń na Głębię 

i podziel się swymi przemyśleniami z trudnego czasu 

społecznej antykoronawirusowej kwarantanny.

Jak sobie radzisz? Czego się dowiedziałaś (-łeś) o sobie?

Co jest Twoją pustynią, a co pragnieniem?

Tkwimy w tym razem, ale każdy z osobna. Napisz kilka pięknych słów,

podziel się swą dobrą energią i pomysłami. Kto i co Ci pomaga

zrobić następny krok w przyszłość, jest Twoim odpocznieniem i inspiracją?

Może właśnie na Twoje słowa czeka ktoś, kto radzi sobie gorzej, albo boi się bardziej? 

Twoje krótkie opowiadanie ma więcej mocy, niż sądzisz.

Napisz, nagraj lub nakręć swoją wypowiedź i przyślij na adres:

bibliotekakopernika@gmail.com albo https://www.facebook.com/bibliotekaLOkopernika/

Na pewno otrzymasz swoją nagrodę! 

ZAPRASZAMY

„…  i aby żyć siebie samego trzeba dać…”

We wtorek 26 XI 2019 roku uczniowie z Koła Bibliotecznego I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Bielsku-Białej

spotkali się z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych przy ul. Żywieckiej.
W tym dniu odbywała się Gala Andrzejkowa,

uświetniona przez występy naszej młodzieży,

która zaprezentowała swoje wiersze.

W pierwszej części uroczystości młodzi ludzie śpiewali
i tańczyli, korzystając z repertuaru znanych przebojów począwszy od lat 50- tych do dziś.

Widzowie ze wzruszeniem wpatrywali się w młodych artystów, nie podejrzewając nawet, że ich talenty wzbudzą w nich zaskakujące wspomnienia. Nikt nie spodziewał się, że jest to część  ogólnopolskiej akcji „Podaruj wiersz”, organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta "Pan Cogito" https://www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito/.

Tymczasem każdy został obdarowany osobistym prezentem
w postaci wiersza. Inspiracją dla naszego występu był utwór Stanisława Soyki „Tolerancja”, początkowo śpiewany przez młodzież, do którego na końcu włączyli się wszyscy obecni.
Pani Dyrektor DPS - Krystyna Wolska, zaproponowała stworzenie wystawy naszych wierszy, aby móc do nich często powracać, jak również opublikowanie ich na stronie internetowej DPS.

Dziękujemy za wspólne Świętowanie - ZOBACZ FILM :)


PLAGI spektakl w nagrodę

Ofiarność i pracowitość członków Koła Bibliotecznego została nagrodzona wycieczką do Bielskiego Centrum Kultury pod opieką pani profesor Marzeny Siudy, na spektakl teatru działającego przy Fundacji Drachma.

Spektakl Plagi nawiązuje do starotestamentalnych plag egipskich, jednak Teatr Tańca Szofar przedstawia je w nieco innej odsłonie. Widowisko to ma na celu ukazanie plag w sposób współczesny, często metaforyczny. Stroje i muzyka wprowadzają widza w atmosferę tajemniczości, grozy oraz zaskoczenia. Natomiast światła dodają scenom swoisty, niepowtarzalny charakter. Teatr Tańca Szofar działa przy Fundacji Drachma z Bielska-Białej, której członkami są m.in. osoby niepełnosprawne. Reżyserem i choreografem spektaklu jest Agnieszka Wizner, za oświetlenie odpowiada Radosław Bujok.


Serce dla dzieci z Kamerunu - podsumowanie

„…albowiem dając, zawsze otrzymujemy po stokroć więcej”.

Październik to miesiąc bibliotek

i ten właśnie miesiąc w roku Papież Franciszek ogłosił

Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym,

dlatego nasi biblioteczni wolontariusze zaprosili swoich kolegów

do podzielenia się artykułami szkolnymi

z potrzebującymi dziećmi mieszkającymi na Misji,

prowadzonej przez Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus

w Dimako w Kamerunie.

 ZOBACZ FOTORELACJĘ :)

Za wszystkie dary serdecznie dziękują:

kapłani, bibliotekarze, koło biblioteczne i wolontariusze

I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej