Przejdź do treści Przejdź do menu

Koło biblioteczne

SPOTKANIE AUTORSKIE

Zapraszamy na krótką relację ze spotkania autorskiego

z Panem Bogdanem Krzakiem autorem książki: 

Siema, Kryzys! O wyciu w samotności i karmieniu dobrego wilka

oraz na pełną retransmisję wydarzenia

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koło Biblioteczne pod opieką pani Marzeny Siudy we współpracy z księdzem Pawłem Nowakiem, psychologiem szkolnym panią Mają Strypling, pedagogiem szkolnym panem Wojciechem Musiołem oraz Kołem Psychologicznym w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki oraz realizacji założeń

Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2022.

NOWY NAPIS

Członkowie Koła Bibliotecznego zaprojektowali i wykonali napis na drzwiach wejściowych do pomieszczeń biblioteki szkolnej. Wykorzystując hasło, które wcześniej znalazło się na logo biblioteki szkolnej I LO im. Mikołaja Kopernika

 

ALICJA W KRAINIE CZARÓW

W czwartek 1 grudnia członkowie Koła Bibliotecznego mieli ogromną przyjemność zobaczyć w Bielskim Centrum Kultury spektakl Alicja w krainie czarów, przygotowany przez Teatr Bez Granic. Główną rolę w przedstawieniu gra nasza koleżanka, członkini Koła: IRENA MANDA. Ogromne brawa i uznanie za wdzięk, profesjonalizm i znakomite przygotowanie roli!!!

Więcej zdjęć

Teatr Bez Granic na Facebooku

WARSZTATY WYDAWNICZE

Wczoraj w naszej bibliotece odbyły się warsztaty Koła Bibliotecznego na temat tworzenia gazety oraz redagowania recenzji i innych tekstów, które poprowadziły dla nas Marzena Kocurek i Edyta Edi Braun z Redakcji BB. Dziękujemy!!!

W ramach realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Koło Biblioteczne po opieką prof. Bożeny Rogolińskiej i prof. Marzeny Siudy

zorganizowało warsztaty z retoryki

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA RELACJI Z WYDARZENIA :)

KOŁO BIBLIOTECZNE NA

MŁODZIEŻOWYM AMATORSKIM FESTIWALU INSPIRACJI ARTYSTYCZNYCH

- SZTUKA WŁĄCZANIA Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej 7.10.2022 r.

Młodzieżowy Amatorski Festiwal Inspiracji Artystycznych „Sztuka włączania” to projekt poświęcony edukacji kulturalnej, integracji i aktywizacji poprzez sztukę. Przedsięwzięcie ma na celu wspieranie rozwoju artystycznego i zainteresowań młodych ludzi, odkrywanie talentów, a także wyrównywanie szans w dostępie do oferty kulturalnej. Przedsięwzięcie wprowadza młodych ludzi w przestrzeń sztuki zaangażowanej, uświadamia, że poprzez sztukę możemy zabierać głos w ważnych dla nas sprawach, uczyć tolerancji, dialogu i współpracy.

Członkowie Koła Bibliotecznego bardzo aktywnie uczestniczyli w Festiwalu. Wykazali się wysoką dojrzałością w czasie warsztatów kampanii społecznych, projektując plakaty dotyczące dezinformacji, troski o relacje i pomaganie innym oraz właściwe rozplanowanie czasu. W drugiej części natomiast z pomocą sztuk plastycznych ukazywali swoje podejście do ważnych kwestii szkodliwości stosowania używek, empatii w relacjach z osobami w różnych trudnych sytuacjach i dbania o środowisko chorych zwierząt! Bardzo się cieszymy, że nasi uczniowie potrafią rozwijać skrzydła w wielu przestrzeniach!

Młodzież wzięła udział w warsztatach:

Kampania społeczne

Podczas warsztatów uczestnicy będą rozmawiać o problemach społecznych,  które dostrzegają wokół siebie i generować pomysły na ich rozwiązanie. Dowiedzą się, jak stworzyć scenariusz kampanii społecznej, jak konstruować przekaz, by zostać wysłuchanym oraz jak szukać wokół siebie sojuszników. Zdobędą też wiedzę na temat tego, jak są tworzone i jak przebiegają najlepsze kampanie społeczne.

Prowadzenie: Marzena Kocurek – aktywistka, edukatorka, organizatorka imprez i wydarzeń na styku kultury i działań społecznych. Od 2009 r. współtworzy bielską odsłonę Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Od 2021. prowadzi fundację Zróbmy.To, której głównym projektem jest wydawany przez bielską młodzież magazyn redakcjaBB.

Warsztaty projektowania plakatu “Dzienniki społeczne” -

Celem warsztatów jest pokazanie uczestnikom jakie znaczenie ma plakat w dzisiejszym świecie. Dyskusja na temat bieżących spraw społecznych oraz ważnych tematów zaprowadzi nas do odpowiedzi, które przesiane przez sito wrażliwości uczestników będą zwizualizowane w formie plakatów przez nich stworzonych.

Prowadzenie: Justyna Jędrysek - wykładowca uniwersytecki, doktorantka i edukatorka. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Członkini polskiego oddziału międzynarodowej organizacji ry- sowników satyryków Federation of Cartoonists Organization (FECO Poland) oraz  członkini Rady Artystycznej międzynarodowej wystawy SATYRYKON. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych między innymi we Francji, Niemczech, Meksyku, Ekwadorze, Iranie, Serbii, Rumunii, Macedonii czy Luksemburgu.

SŁOWA OBRAZY DŹWIĘKI

- spotkanie z poezją ks. dr Bartłomieja Kuźnika "Więzi krwiste" 25.05.2022 r.

25 maja 2022 r. odbył się spektakl połączony ze spotkaniem autorskim z ks. dr Bartłomiejem Kuźnikiem. Został przygotowany przez młodzież z Koła Bibliotecznego pod kierunkiem pani Marzeny Siudy. Naszym gościem był kapłan, poeta, teolog, wykładowca Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach, felietonista i dziennikarz.

W 2019 roku ksiądz Bartłomiej wydał tomik poezji „Więzi krwiste”, który rozpoczyna się słowami zaczerpniętymi z filmu „The Human Experience”: Jeśli na każdą osobę będziesz patrzył jak na część siebie… będziesz szczęśliwy. Teksty z tomiku młodzież wybrała sama, opracowała oraz przygotowała oprawę muzyczną i wizualną. W spotkaniu wzięło udział około 250 osób, dyrekcja, nauczyciele i młodzież oraz pani dr Magdalena Stach-Hejosz, wizytator z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Wzruszenie, skupienie i zamyślenie nad kruchą codziennością ulotnych chwil ludzkiego życia, to charakterystyka wyjątkowej atmosfery stworzonej na scenie naszej szkoły przez uczniów. Serdeczne podziękowania i gratulacje za ogrom poświęconej pracy, czasu i serca. Jesteście wyjątkowi!!!

FOTORELACJA

FILM

 

KIERMASZ WSPARCIA DLA UKRAINY
W dniach 21-24.03.22 członkowie Koła Bibliotecznego w kawiarence przy bibliotece przyjmowali dary na kiermasz w postaci książek, maskotek, drobnych zabawek i rękodzieła. W akcji brali udział uczniowie i nauczyciele I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej.
W piątek 25.03.22 odbył się kiermasz zgromadzonych darów. Pozyskane dzięki niemu fundusze zostały przekazane na potrzeby Domu Pomocy Caritas „Słoneczniki św. Ojca Pio” w Istebnej, gdzie przybywają mamy z dziećmi – uchodźcy wojenni z Ukrainy. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim za hojność, owocną współpracę i zapraszamy do następnych akcji. Wszakże „dając otrzymujemy zawsze po stokroć więcej”

 

W dniu 18 marca 2022 r. członkowie Koła Bibliotecznego pod opieką Pani Profesor Marzeny Siudy mieli zaszczyt przeżyć wieczór na Spotkaniu autorskim z poezją ks. dra Bartłomieja Kuźnika - „Wiklina” w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Czas spotkania z inspirującym słowem przepełnionym nadzieją, prowadzony przez ks. prof. Jerzego Szymika, pokazał nam bogactwo głębi i twórczości ks. Kuźnika. Świeżość w poszukiwaniu i odkrywaniu smakowania języka w szczęściu codziennych wyborów, dodaje nam skrzydeł do zmian na lepsze, piękniejsze, jaśniejsze!

Dziękujemy za piękny czas utwierdzający nas w wierze, że warto rozwijać swoje talenty, by móc dzielić się nimi z innymi.

„Spotkanie było bardzo ciekawe. Czym innym jest czytanie o inspiracjach, genezie danego utworu, a czym innym usłyszenie tego na żywo wprost z ust autora. To dało nam nowe spojrzenie na niektóre wiersze. Mogliśmy bardziej wczuć się w ich klimat i historię. Zobaczyliśmy, jakim człowiekiem jest ks. Kuźnik i to doświadczenie pomoże nam lepiej przygotować się do planowanego spotkania z nim w naszej szkole.” (słowa Alicji Mamicy)

„Wyjazd był niezwykle udany, spotkanie poprowadzone bardzo ciekawie. Mogliśmy zapoznać się z pozostałą twórczością i zapleczem artystycznym ks. Bartłomieja Kuźnika, na czym zdecydowanie skorzystamy w przygotowaniu dnia poświęconego jego twórczości. Dodatkowo spotkanie wzbogacone było o piękną, zmysłową muzykę, która wspaniale wkomponowała się w klimat spotkania” (słowa Zuzanny Waligóry).

ZOBACZ CAŁĄ RELACJĘ

SŁODKIE DARY - wolontariat w bibliotece

Wielkie Serca Kopernika !

Relacja z akcji Koła Bibliotecznego I LO im. Mikołaja Kopernika: „Słodkie dary” dla dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bielsku-Białej.

 

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, uczniom naszego liceum, za podzielenie się butelkami z wodą, słodyczami oraz artykułami papierniczymi.

 

 

Studnia Bez Dna, albo Wypłyń na Głębię 

i podziel się swymi przemyśleniami z trudnego czasu 

społecznej antykoronawirusowej kwarantanny.

Jak sobie radzisz? Czego się dowiedziałaś (-łeś) o sobie?

Co jest Twoją pustynią, a co pragnieniem?

Tkwimy w tym razem, ale każdy z osobna. Napisz kilka pięknych słów,

podziel się swą dobrą energią i pomysłami. Kto i co Ci pomaga

zrobić następny krok w przyszłość, jest Twoim odpocznieniem i inspiracją?

Może właśnie na Twoje słowa czeka ktoś, kto radzi sobie gorzej, albo boi się bardziej? 

Twoje krótkie opowiadanie ma więcej mocy, niż sądzisz.

Napisz, nagraj lub nakręć swoją wypowiedź i przyślij na adres:

bibliotekakopernika@gmail.com albo https://www.facebook.com/bibliotekaLOkopernika/

Na pewno otrzymasz swoją nagrodę! 

ZAPRASZAMY

„…  i aby żyć siebie samego trzeba dać…”

We wtorek 26 XI 2019 roku uczniowie z Koła Bibliotecznego I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Bielsku-Białej

spotkali się z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych przy ul. Żywieckiej.
W tym dniu odbywała się Gala Andrzejkowa,

uświetniona przez występy naszej młodzieży,

która zaprezentowała swoje wiersze.

W pierwszej części uroczystości młodzi ludzie śpiewali
i tańczyli, korzystając z repertuaru znanych przebojów począwszy od lat 50- tych do dziś.

Widzowie ze wzruszeniem wpatrywali się w młodych artystów, nie podejrzewając nawet, że ich talenty wzbudzą w nich zaskakujące wspomnienia. Nikt nie spodziewał się, że jest to część  ogólnopolskiej akcji „Podaruj wiersz”, organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta "Pan Cogito" https://www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito/.

Tymczasem każdy został obdarowany osobistym prezentem
w postaci wiersza. Inspiracją dla naszego występu był utwór Stanisława Soyki „Tolerancja”, początkowo śpiewany przez młodzież, do którego na końcu włączyli się wszyscy obecni.
Pani Dyrektor DPS - Krystyna Wolska, zaproponowała stworzenie wystawy naszych wierszy, aby móc do nich często powracać, jak również opublikowanie ich na stronie internetowej DPS.

Dziękujemy za wspólne Świętowanie - ZOBACZ FILM :)


PLAGI spektakl w nagrodę

Ofiarność i pracowitość członków Koła Bibliotecznego została nagrodzona wycieczką do Bielskiego Centrum Kultury pod opieką pani profesor Marzeny Siudy, na spektakl teatru działającego przy Fundacji Drachma.

Spektakl Plagi nawiązuje do starotestamentalnych plag egipskich, jednak Teatr Tańca Szofar przedstawia je w nieco innej odsłonie. Widowisko to ma na celu ukazanie plag w sposób współczesny, często metaforyczny. Stroje i muzyka wprowadzają widza w atmosferę tajemniczości, grozy oraz zaskoczenia. Natomiast światła dodają scenom swoisty, niepowtarzalny charakter. Teatr Tańca Szofar działa przy Fundacji Drachma z Bielska-Białej, której członkami są m.in. osoby niepełnosprawne. Reżyserem i choreografem spektaklu jest Agnieszka Wizner, za oświetlenie odpowiada Radosław Bujok.


Serce dla dzieci z Kamerunu - podsumowanie

„…albowiem dając, zawsze otrzymujemy po stokroć więcej”.

Październik to miesiąc bibliotek

i ten właśnie miesiąc w roku Papież Franciszek ogłosił

Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym,

dlatego nasi biblioteczni wolontariusze zaprosili swoich kolegów

do podzielenia się artykułami szkolnymi

z potrzebującymi dziećmi mieszkającymi na Misji,

prowadzonej przez Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus

w Dimako w Kamerunie.

 ZOBACZ FOTORELACJĘ :)

Za wszystkie dary serdecznie dziękują:

kapłani, bibliotekarze, koło biblioteczne i wolontariusze

I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej