Fundacja Edukacyjna Perspektywy potwierdza, że I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł Złotej Szkoły 2017.
Szybki kontakt:
ILO im. Mikołaja Kopernika.
ul. Listopadowa 70.
43-300 Bielsko-Biała.
tel. 33-812-25-74 lub 33-811-44-83
e-mail: Kopernik@

Kazimierz Tarnas kręci w Bielsku
"Szatana z siódmej klasy"
Fragmenty artykułu Ewy Furtak z Gazety Wyborczej z dnia 2005-07-11

Bielskie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika cofnęło się w czasie. W filmie Kazimierza Tarnasa udaje warszawską szkołę z lat 30.

W siedmioodcinkowym serialu będą elementy nawiązujące do tamtego filmu. Czołówka zaczyna się piosenką "Lato, lato", a Maria Kaniewska zagra w serialu gospodynię księdza - mówi Tarnas.

Akcja filmu będzie się toczyć - tak jak w książce Makuszyńskiego - w roku 1930. - Chcę pokazać międzywojenną Polskę z jej wielką kulturą bycia - mówi reżyser.

Przypomina, jaka była szkoła w tamtych czasach: profesorowie to autorytety, a uczniowie pomagali sobie w każdej sytuacji.

W filmie Tarnasa zobaczymy znanych aktorów. Profesora Karola Gąsowskiego zagra Wojciech Malajkat. - To taki zadumany, zapominalski, przedwojenny belfer - mówi aktor.

Jego filmowym bratem będzie Krzysztof Globisz. W "Szatanie..." zobaczymy też m.in. Emiliana Kamińskiego i Justynę Sieńczyłło. Rolę Adama Cisowskiego zagra Bartosz Fajge. Dla niego będzie to filmowy debiut. - Na początku czułem się trochę stremowany, ale teraz się rozkręcam. Bardzo utożsamiam się z postacią Adasia - mówi. Rolę Wandzi, siostrzenicy profesora i pierwszej młodzieńczej miłości Adasia, zagra Katarzyna Bator z Buczkowic.

Zimą w plenerach Beskidu Niskiego powstały pierwsze zdjęcia: atak Rosjan na mały, rozbity oddział wojsk napoleońskich i scena, w której ranny oficer i jego adiutant ukrywają skarb w polskim dworku. Zdjęcia plenerowe będą też kręcone m.in. w Suchej Beskidzkiej.

Od wczoraj filmowcy kręcą szkolne sceny w zabytkowych murach bielskiego "Kopernika", który udaje warszawską szkołę z lat 30. Stefan Popkowski, drugi reżyser "Szatana", tłumaczy, że bielska szkoła nie została wybrana przypadkowo: - Jest po prostu idealna. Dwie ulice dalej znaleźliśmy mieszkanie, które w filmie będzie mieszkaniem rodziców Adasia, a nieopodal jest stadion na którym odbędą się zawody - opowiada.

Dzięki temu, że "Kopernik" gra w filmie, szansę na przygodę życia dostali uczniowie z Bielska i okolic. Wszystkich chętnych w wieku 13-17 lat zaproszono wiosną na casting. Najlepsi zakończyli właśnie udział w sześciodniowym zgrupowaniu w Szczyrku, podczas którego uczyli się tajników sztuki aktorskiej. W filmie zagrają m.in. kolegów z klasy Adama.
 


Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej
Strona I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej.